Drobečková navigace

Úvod > Mateřská škola > Aktuality MŠ > Jak mluvit s dětmi o aktuálním dění ve světě

Jak mluvit s dětmi o aktuálním dění ve světěVážení rodiče, 

v dnešní náročné době vás možná trochu znejistí situace, kdy se děti začnou dožadovat informací o dění na Ukrajině.

Níže Vám nabízím pár užitečných rad. Možná zhodnotíte, že těchto informací je "plný internet", ale tam mohou časem zapadnout, tady Vám zůstanou při ruce.

 

Jak mluvit s dětmi o válce:

 

1) NELŽETE JIM - Poskytněte dětem pravdivé informace, v rozsahu úměrném jejich věku.

2) VYTVOŘTE VHODNÉ PODMÍNKY PRO ROZHOVOR - Je důležité, aby se děti cítily v bezpečí a klidu.

3) DEJTE DĚTEM PROSTOR, ABY MOHLY MLUVIT O SVÉM STRACHU - Řekněte jim, že tu pro ně jste. Nespěchejte. Nezlehčujte ani nezpochybňujte jejich pocity.

Dejte dětem najevo, že chápete, že to, co se děje, je matoucí a komplikované. Řekněte jim, že pocity, které mohou zažívat, jsou normální reakcí na nenormální situaci.

Pomozte dětem vyjádřit své pocity např. hrou, kresbou, vyprávěním...

4) VYHNĚTE SE STEREOTYPŮM - Vyvarujte se škodlivým stereotypům a generalizací. Děti by měli vědět, že ne všichni lidé jsou špatní.

5) ZAJÍMEJTE SE, CO SI O TOM VŠEM MYSLÍ - Snažte se naslouchat, zjistěte, co už děti ví, co už slyšely a jak se o tom dozvěděly.

Dejte jim najevo, že jste rádi, že s nimi o tom můžete mluvit. Podělte se o své pocity a dovolte dětem, aby vyjádřily i ony své vlastní názory a emoce.

6) UZNEJTE NÁROČNOST SITUACE A MĚJTE OHLEDY 

7) CO JEŠTĚ POMÁHÁ? - Společně vymyslete způsob, jak můžete pomoci. Ukažte dětem organizace, které se snaží pomáhat. Podporujte soucit. Pečujte i o sebe a svoji rodinu při společných pozitivních zážitcích.

 

 

 

Info: Centrum Locika